Komputery stacjonarne.

Jak każdy zapewne wie, że komputery stacjonarne cechują się sporymi gabarytami. Są to komputery, których wszystkie układy umieszczone są w obudowie. Do niej właśnie podłączamy sprzęt dodatkowy taki jak myszka czy monitor. Ze względu na swoja wielkość i wagę komputery stacjonarne zazwyczaj zajmują miejsce przy biurku. Mogą również znajdować się w naszym miejscu pracy. Swoją nazwę zawdzięczają temu iż cechują się brakiem mobilności. Komputery stacjonarne natomiast pozwalają na rozbudowę i większa wydajność sprzętu.

Komputer stacjonarny- z czego się składa.

Komputer stacjonarny jest zbiorem podzespołów komputerowych umiejscowionych obudowie. Poza obudową składa się on z najważniejszych części czyli płyty głównej i procesora. Odpowiadają one za jego podstawowe funkcje. Możemy w naszym komputerze stacjonarnym używać procesorów typu i3, i5, i7 oraz i9. W naszym komputerze znajdują się również karta dźwiękowa i graficzna. Dysk jest kolejnym podzespołem potrzebnym do działania komputera. Obecnie na rynku dominują komputery stacjonarne z dyskiem SSD. Kolejnym mechanizmem potrzebnym do działania komputera jest pamięć RAM. Komputer nie przegrzewa się dzięki chłodzeniu. Wszystkie wyżej wymienione podzespoły są zaopatrywane w prąd przez zasilacz.

Komputer stacjonarny to zestaw poszczególnych podzespołów. Działa on dzięki monitorowi oraz zestawie klawiatury i myszy.

Jak złożyć komputer stacjonarny?

Aby złożyć komputer z określonych podzespołów musimy upewnić się ze są one kompatybilne.

Początkowo należy wyposażyć się we wszystkie podzespoły wyżej wymienione. Upewnić się ze są one ze sobą kompatybilne. W obudowie komputera należy zamocować płytę główną. Do płyty głównej podpinamy pamięć oraz wybrany przez nas procesor. Montujemy w niej układ chłodzenia. W następnej kolejności podłączamy zasilacz. Montujemy przyciski i porty USB. Pozostaje nam tylko zainstalowanie karty graficznej i dźwiękowej oraz podłączamy zasilanie do płyty głównej. Na koniec powinniśmy sprawdzić połączenia i trwałość obudowy. Nie musimy jednak samoczynnie składać komputera stacjonarnego. Jeżeli nie czujemy się kompetentni możemy kupić komputer stacjonarny w gotowym zestawie. 

Komputer stacjonarny- zestaw.

Komputery stacjonarne sprzedawane są również jako gotowe zestawy. Gdy nie czujemy się kompetentni by samemu dopasować kompatybilne elementy, możemy wyposażyć się w zestaw. Tego typu zestawy komputerowe są bardzo popularne. Są one przygotowywane przez profesjonalistów. Dzięki temu mamy pewność poprawnego działania. Zaoszczędzimy również czas, który przeznaczylibyśmy na montowanie podzespołów. Gdy decydujemy się nie nasz pierwszy stacjonarny komputer, można wybrać gotowy już zestaw. Podobnie powinniśmy zdecydować się na zestaw gdy nie mamy wiedzy lub doświadczenia w zakresie sprzętu komputerowego. Wystarczy ze połączymy nasz komputer stacjonarny z monitorem i dodatkowym wyposażeniem i możemy go uruchomić.

Komputer stacjonarny - jaki wybrać?

Odpowiedź ta nie jest oczywista. Komputery desktopowe składają się z wielu rożnych elementów. To one decydują o jego cechach. Musimy więc zatem zadecydować do czego będziemy używali naszego sprzętu. Wachlarz jest szeroki. Możemy użytkować komputer do pracy i profesjonalnie. Możliwe jest też kompletowanie sprzętu do rozrywki bądź jako komputera domowego.

Komputer stacjonarny do domu.

Komputer domowy jest sprzętem uniwersalnym. Jeżeli służy nam on jako maszyna do surfowania w sieci nie musi cechować się wybitnymi podzespołami. Nasz komputer n którym oglądamy filmy powinien jednak cechować się wydajnością. Najlepiej wybrać procesor i kartę graficzną ze średniej półki. Dysk twardy natomiast powinien cechować się sporą pojemnością. Ile kosztuje taki komputer stacjonarny? Rozsądna cena to okolice 2000zł.

Komputer stacjonarny do biura.

Są to komputery stacjonarne przykładowo dla programisty, fotografa czy architekta. Komputery tego typu powinny odpowiadać pracy wykonywanej. Dla przykładu Fotograf czy grafik powinni zwrócić szczególną uwagę na kartę graficzną. Programiści natomiast na wydajność sprzętu. Takie osoby powinny wybrać komputer cechujący się bez awaryjną pracą. Pracownik nie może używać komputera stacjonarnego który „zwiesza się” co chwilę. W informatycznej pracy też możemy używać komputera stacjonarnego jako serwer. Wykonywanie zwyczajnej pracy biurowej natomiast nie wymaga sprzętu z wysokiej półki. Komputery stacjonarne dla dużych firm powinny cechować się optymalnymi wymaganiami by zapewnić szynką i bezproblemową pracę w określonych programach.

Komputer stacjonarny dla graczy.

Komputer stacjonarny do gier to sprzęt z najwyższej półki. Komputer taki musi być bardzo zaawansowany. Komputery stacjonarne do grania powinny mieć najlepszej jakości kartę graficzną. Cechować powinny się mocnym procesorem oraz pojemnym i szybkim dyskiem twardym. Podzespoły powinny nadawać się do podkręcenia.

Komputer stacjonarny dla dziecka.

Czy komputer dla dziecka jest dobrym pomysłem? Wydaje się ze tak. Nasze pociechy muszą na czymś zdobywać wiedzę. Młodzież spędza również dużo czasu grając. Komputer stacjonarny dla ucznia przyda się do obsługi programów edukacyjnych i wyszukiwania informacji. Komputer przeznaczony do prostych czynności jak edukacja nie musi cechować się wysokimi parametrami. Jeżeli nasze dziecko jest fanem gier komputowych powinniśmy wyposażyć go w komputer najwyższej jakości by mógł wypróbować sił w najnowszych grach.

Komputer stacjonarny vs laptop.

Decydując się na zakup komputera stacjonarnego powinniśmy rozważyć za i przeciw.  Zarówno desktopy jak i laptopy maja swoje wady i zalety. Niewątpliwą zaletą komputerów stacjonarnych jest ich wysoka wydajność. Cenowo komputery stacjonarnie również lepiej wypadają od laptopów. Stacjonarki dają często możliwość wymiany, rozbudowy i podkręcenia podzespołów. Tego laptopy nie zapewniają. W związku z tym iż nie można ich przemieszczać są mniej podatne na uszkodzenia. Natomiast w stosunku do laptopów posiadają również wady. Komputer stacjonarny cechuje się wyższym zużyciem prądu. Nie zapewnia możliwości pracy na baterii. Nie jest mobilny. Jego obsługa często też wiąże się z podłączaniem okablowania. Nowsze komputery stacjonarne zapewniają często możliwość podłączenia innych urządzeń przez obsługę bluetooth.

Pokaż więcej Pokaż mniej

Filtrowanie

Filtrowanie

Filtrowanie Wyczyść filtry
Zastosuj Wyczyść
Intel Core i9 × GeForce RTX 4050 × Lenovo ×
Niestety nie znaleźliśmy produktów których szukasz. ×