W dniach 24.12-26.12 nasza infolnia jest nieczynna. Przepraszamy za utrudnienia. ×

Co to jest krótkofalówka?

Urządzenia posługujące się falami krótkimi wbrew obiegowej opinii jeszcze nie wymarły. Co prawda nowoczesne smartfony dominują na rynku komunikacyjnym, ale istnieje segment rynku gdzie to właśnie te urządzenia wiodą prym . Krótkofalówką nazywamy niewielkich rozmiarów radiostacje nadawczo-odbiorcze służące do porozumiewania się na krótkie dystanse. Do pracy w przeciwieństwie do telefonów nie potrzebują one infrastruktury i sieci. Cechuje je duża niezależność działania. Często wykorzystywana podczas pracy oddziałów specjalnych oraz przez amatorów. Radiotelefony ręczne działają w oparciu o fale radiowe. Urządzenie to przesyła informacje głosowe i zasilane jest baterią. Rozmowy przy użyciu krótkofalówek są jednostronne. Oznacza to ze tylko jeden nadawca może mówić w tym samym czasie, stad popularne „odbiór”. Krótkofalówkę wynalazł amerykański inżynier Al Gross w 1938 roku. Jeżeli znamy już genezę i podstawy działania tego sprzętu warto zastanowić się nad jego mocnymi stronami.

Zalety i wady krótkofalówek.

Używanie krótkofalówek pozwala na porozumiewanie się niezależnie od operatorów. Użytkowanie tego sprzętu wymaga znikomych nakładów finansowych. Tania komunikacja to jedna z ważniejszych zalet radiotelefonów. Jedyne opłaty jakie ponosi użytkownik to zakup urządzenia oraz ładowanie jego akumulatorów gdyż porozumiewanie się jest całkowicie darmowe. Urządzenia też z racji swojej prostej konstrukcji bardzo oszczędnie wykorzystują baterię. Z krótkofalówki można w szybki i prosty sposób skorzystać gdyż są banalne w obsłudze. Nadadzą się nawet jako zabawka dla dziecka. Wadami niestety jest fakt iż rozmowy te można w łatwy sposób podsłuchać wchodząc na określona częstotliwość. Nie wielki obszar możliwościowi komunikowania się czyli kilkanaście kilometrów też należy zaliczyć na poczet minusów. Krótkofalówki możemy również nabyć ze specjalnym zestawem słuchawkowym, który pozwoli na minimum prywatności przy odsłuchiwaniu komunikatów.

Komu zatem może przydać się krótkofalówka?

Jej niezależność od sieci telefonicznej na pewno sprawdzi się w przypadku wypraw do lasów. Dla amatorów pieszych wycieczek w dzikich ostępach czy grzybiarzy chcących się porozumieć na odległość nada się idealnie. Z urządzeń tych korzystają również pewne grupy zawodowe takie jak policja czy wojsko ale również leśnicy czy ratownicy. Podróżując samochodem w zorganizowanej grupie krótkofalówka umożliwi szybka i bezproblemową komunikację pomiędzy autami. Mogą przydać się również przy pracy w magazynach i halach. Radiotelefon umożliwia również szybkie wezwanie pomocy w sytuacjach kryzysowych, bądź informowanie się nawzajem w niebezpiecznych sytuacjach dlatego stanowi niezbędny osprzęt dla żeglarzy i podczas wycieczek górskich. Jeżeli zaliczamy się do której z tych grup powinniśmy jak najszybciej zakupić takie urządzenie. Duży wybór krótkofalówek znajdziemy na stronie Alsen.pl.

Pokaż więcej Pokaż mniej

Filtrowanie

Filtrowanie

Filtrowanie Wyczyść filtry
Zastosuj Wyczyść